Skolioza – schorzenie kręgosłupa

Skolioza – schorzenie kręgosłupa
Butapirazol Cholinex bez cukru

Skolioza zalicza się do wad postawy, w której dochodzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Skrzywienie może jednak wystąpić w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej oraz w płaszczyźnie poziomej. Niekiedy skolioza może powodować kalectwo, w zależności od deformacji kręgosłupa.

Przyczyn skoliozy jest wiele. Często schorzenie spowodowane jest nieprawidłowym wykonaniem poszczególnych czynności. Skolioza mija, gdy chory jest w pozycji leżącej. Występują także skoliozy strukturalne, w wyniku których dochodzi do nieprawidłowych zmian w budowie, np. kości, nerwów czy mięśni. Niekiedy skolioza nie ma ustalonej przyczyny.

Początkowo schorzenie może rozwijać się bezobjawowo. Z czasem pacjenci mogą uskarżać się na ból pleców niewiadomego pochodzenia. Do tego dochodzą zmiany, takie jak garb. Symptomem świadczącym o skoliozie jest także różna wysokość łopatek oraz ramion. Ponadto można zaobserwować nierównomierne wcięcie w talii. Nieleczona skolioza powoduje ucisk nerwów, co objawia się silnym bólem. Pojawiają się wówczas trudności z chodzeniem oraz znaczne osłabienie kończyn dolnych. Osoby ze skoliozą często męczą się, nawet po stosunkowo niewielkim wysiłku fizycznym. Występują także trudności z oddychaniem.

W leczeniu skoliozy stosuje się rehabilitację. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie przez pacjenta gorsetu ortopedycznego. Jeżeli skrzywienie kręgosłupa jest znaczne, wykonuje się leczenie chirurgiczne.

Corega Neutralny Smak