Dystrofia mięśniowa

Dystrofia mięśniowa
apteki posiadają w asortymencie Buderhin w atrakcyjnych cenach CELSENTRI CLOTRIMAZOLUM

Dystrofia mięśniowa jest chorobą o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nieprawidłowych zmian w mięśniach oraz tkance kostnej. Przyczyną tej choroby jest mutacja genu DMD. Skutkiem tego jest niedobór lub brak dystrofiny, czyli białka obecnego m.in. w mięśniach oraz mózgu.

Wyróżnia się kilka typów tej choroby, jak np. dystrofia Duchenne’a. Beckera, dystalna czy oczna. W zależności od tego, objawy są zróżnicowane. Jedną z najczęstszych odmian jest dystrofia Duchenne’a. Objawia się ona późniejszym rozwojem ruchowym. Dziecko, później niż zdrowe rówieśnicy zaczyna chodzić. Pojawiają się także problemy z bieganiem oraz szybkim chodem. Z tego powodu maluchy często przewracają się. U chorych można wykryć przykurcze mięśni, przede wszystkim łydek. Z czasem choroba i jej powikłania powodują całkowite unieruchomienie. Dziecko umiera najczęściej w wieku kilkunastu lat. Zazwyczaj spowodowane jest to przez spore trudności z oddychaniem oraz z układem krążenia.

Diagnostyka dystrofii polega m.in. na badaniach laboratoryjnych, w trakcie których oznacza się stężenie kinazy keratynowej. Jej zwiększona ilość, może świadczyć o tej chorobie. Wykonywane są również elektromiogramy oraz biopsja mięśni.

Całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Stosowane metody mają na celu poprawę jakości życia chorego dziecka. Choremu podaje się zazwyczaj glikorotykosteroidy, które przyczyniają się do poprawy siły mięśni. Wskazana jest także rehabilitacja oraz stosowna dieta.

Corega Super Mocny cena