Choroby układu motorycznego

Czym jest miopatia?

Czym jest miopatia?
Sensodyne płyn Bisacodyl cena

Pod nazwą miopatia kryje się grupa chorób, które powodują różnorodne upośledzenia mięśni. Konsekwencją tego jest ich osłabienie. Miopatie można podzielić na dystrofie, zespoły miotoniczne, miopatie nabyte czy miopatie wrodzone.

Podstawowymi objawami, niemal tych wszystkich jednostek chorobowych, jest osłabienie mięśni, szybkie ich zmęczenie, a także stopniowy zanik. Ponadto u chorych może wystąpić sztywność oraz bóle mięśniowe, kurcze mięśni czy ich niedostateczne napięcie.

Czytaj dalej

Zaburzenia układu motorycznego

Zaburzenia układu motorycznego

Układ motoryczny wykształca się podczas rozwoju fizycznego. Wówczas rozwija się układ kostny, mięśniowy czy nerwowy. W wyniku nieprawidłowego rozwoju fizycznego, dochodzi do zaburzeń tego układu. Drugim czynnikiem odpowiedzialnym za to jest uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Skutki są zróżnicowane i zależą od stopnia zaburzeń w danej części ciała.

Czytaj dalej

Dystrofia mięśniowa

Dystrofia mięśniowa

Dystrofia mięśniowa jest chorobą o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nieprawidłowych zmian w mięśniach oraz tkance kostnej. Przyczyną tej choroby jest mutacja genu DMD. Skutkiem tego jest niedobór lub brak dystrofiny, czyli białka obecnego m.in. w mięśniach oraz mózgu.

Wyróżnia się kilka typów tej choroby, jak np. dystrofia Duchenne’a. Beckera, dystalna czy oczna. W zależności od tego, objawy są zróżnicowane.

Czytaj dalej

Skolioza – schorzenie kręgosłupa

Skolioza – schorzenie kręgosłupa

Skolioza zalicza się do wad postawy, w której dochodzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Skrzywienie może jednak wystąpić w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej oraz w płaszczyźnie poziomej. Niekiedy skolioza może powodować kalectwo, w zależności od deformacji kręgosłupa.

Przyczyn skoliozy jest wiele. Często schorzenie spowodowane jest nieprawidłowym wykonaniem poszczególnych czynności.

Czytaj dalej

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest schorzeniem o podłożu neurologicznym. Choroba znana jest także pod nazwą syndromu RLS bądź zespołu Wittmaacka-Ekboma. Choroba może mieć charakter jednostronny lub obustronny. Rozwija się u osób w każdym wieku, niezależnie od płci.

Zaobserwowano, że ryzyko zachorowania zwiększa się u osób, u których zanotowano przypadki tej choroby w rodzinie. Ponadto schorzenie może współwystępować z innymi jednostkami chorobowymi, takimi jak cukrzyca,

Czytaj dalej

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe zwane jest także hipotonią. Pojawia się u dzieci, które posiadają słabe mięśnie, trudności z koncentracją czy opóźnione umiejętności związane z ruchem. Hipotonia często jest powodowana przez współistniejące jednostki chorobowe, takie jak zespół Downa, syndrom Retta, sepsa, niedoczynność tarczycy czy różne upośledzenia neurologiczne.

Czytaj dalej